top of page

Fakt praktické cestovateľské weby

Počasie kdekoľvek na svete

Na kontrolu počasia kdekoľvek na svete vyžívam Lonely Planet. Osvedčili sa mi a vedia mi ukázať do 30 sekúnd, aké je počasie v destinácií, kam sa chystám booknuť letenky. Priamo na počasie sa preklikneš cez tento link. Len si nastav krajinu, ktorú potrebuješ.

Ako sa dostať z letiska

Po prílete na letisko sa treba dostať do mesta. To je však hotový raj pre širokú háveď klamárov a špekulantov, ktorých jediný životný cieľ je zarobiť na turistoch. S touto stránkou im poriadne klepneš po prstoch. Vyzerá ako z 19. storočia, no nájdeš tam prehľad, ako sa dostaneš z letísk na celom svete do mesta a koľko by to malo stáť.

EXTRA TIP: 100% praktických tipov na cestovanie

Ako zistiť náklady na život všade vo svete

Pred tým, ako kúpim letenku, si vždy skontrolujem, aká drahá je krajina, kam sa chystám. Pretože sa mi často stane toto: Sedím pri počítači, pracujem. Nič špeciálne. Zrazu vyskočí alert na top najlepšiu letenku za šialenú cenu. Pochytí ma eufória a v hlave už vyrátavam, kedy môžem cestovať… Stáva sa ti to tiež??? 

Často ale nemám ani šajnu, aká drahá je tá krajina. Napríklad také Špicbergy. Alebo Fiji alebo Peru. Vtedy siaham po dvoch, resp. troch stránkach:

  • Prvou je Airbnb, kde si pozriem priemerné ceny izieb.

  • Druhou je numbeo, kde si pozriem priemerné náklady na potraviny, reštaurácie a celkovo život.

  • A keď si freelancer, možno sa ti zíde aj stránka nomadlist – ukáže ti, ako veľmi priateľská je daná krajina k freelancerom – kvalita internetu, kaviarne, náklady na život.

Prehľad o vízach a očkovaniach

Na toto používam web Ministerstva zahraničných vecí, konkrétne túto sekciu. Nič zložité a špeciálne, ale web Ministerstva má všetky info, ktoré potrebujem. Ak zistím, že treba víza alebo očkovania, ich samotné vybavenie ministerstvo nezastrešuje.

O očkovaniach ti takisto veľmi odporúčam tento článok o tom, ako si chrániť zdravie na cestách.

Pridaj sa aj do FB skupiny Začíname cestovať šikovne a lacno, kde nájdeš pravidelnú dávku cestovateľskej inšpirácie a rád.

Ako sa dostať z jedného miesta na druhé

Tu používam rome2rio. Tento web je vhodný najmä pri cestách medzi mestami, na základný prehľad. Ukáže ti možnosti a spoje. Bookovať cez nich sa neoplatí, respektíve som to nikdy nerobila, no na nájdenie spojení sú neoceniteľní.

Kde si prenajať auto

Ja som si obľúbila stránku Billiger Mietwagen. Bookujem cez ňu autá po svete. Zhromažďuje ceny rôznych prenajímateľov áut a ich ceny sú o 10% – 30% nižšie ceny ako na iných stránkach. Oplatia sa v Škandinávii, ale aj v Taliansku. Auto môžeš pokojne v angličtine rezervovať cez Kayak car rental alebo cez vipcars.com.

Keď nevieš po nemecky alebo chceš napríklad pick-up auta skoro ráno alebo v noci, budú asi pre teba lepší Rental Cars. Autá majú trochu drahšie, no výmenou za to je podpora v slovenčine a väčšie možnosti bookingu. A navyše, ak nájdeš na Rental Cars auto drahšie ako na inej stránke (musí byť rovnaká kategória a ostatné kritéria), Rental Cars ti preplatí rozdiel.

Téme prenájmu áut kdekoľvek po svete som sa spolu s kamoškou Maťkou venovala hlbšie vo videu nižšie. Môžeš si to pustiť aj ako podcast. Nájdeš tam veľa praktických tipov.

bottom of page